Każda wspólnota ma swoją historię, w którą spogląda nie tylko by wspominać, ale także dziękować Bogu i ludziom za wszelkie dobro i uczyć się jak dalej razem żyć.
Przed wybudowaniem nowego kościoła mieszkańcom Radymna wydawało się, że dotychczasowa świątynia jest w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Na przełomie wieków wzrosła liczba mieszkańców miasta. Wraz z rozwojem i rozrostem Radymna pojawiła się troska o zaspokojenie potrzeb duchowych mieszkańców. Ksiądz Prałat Kazimierz Golenia podjął skuteczne działania w celu pozyskania działki pod budowę nowej świątyni przy ulicy Budowlanych.
26 sierpnia 2006 r. ks. Czesław Jaworski objął probostwo w Radymnie i to do niego Ksiądz Arcybiskup skierował prośbę dotyczącą konieczności podjęcia prac związanych z budową nowego kościoła. Już w ostatnich dniach sierpnia 2006 roku została rozesłana prośba o złożenie ofert na opracowanie projektu architektonicznego kościoła i obiektów towarzyszących. Spośród nadesłanych prac został wybrany projekt mgr inż. Fryderyka Liputa, mgr inż. arch. Piotra Jurczaka i inż. Piotra Marszałka.
W początku 2007 roku parafianie wybrali Komitet Budowy Kościoła w składzie:
- ks. Czesław Jaworski – przewodniczący
- Janusz Grześko – zastępca przewodniczącego
- Adam Lisańczuk – zastępca przewodniczącego
- Roman Michalski – zastępca przewodniczącego
- Zdzisław Wójcik – sekretarz
- Wanda Zdzioch – główny skarbnik
- Maria Wyczawska – skarbnik
- Krzysztof Jędrzejak – skarbnik
- Michał Folis – kierownik budowy
Członkowie:
- Stanisław Babiś
- Tadeusz Balicki
- Janusz Biesiadecki
- Władysław Błonarowicz
- Marek Broda
- Augustyn Gil
- Maria Kuchta
- Marian Lisowski
- Zdzisław Mikoś
- Zofia Pelc
- Edward Piliszko
- Antoni Przytuła
- Marek Puzio
- Kazimierz Rząsa
- Marek Sobolewski
- Zenon Sowa
- Henryk Śpiewak
- Stanisław Trelka
- Eugeniusz Wilman
- Wiesław Wiśniowski
W tym czasie parafianie mieli możliwość obejrzenia projektów nowego kościoła w gablotach przy kościele i na osiedlu. Była także możliwość obejrzenia wizualizacji komputerowej.
Projekt został ostatecznie zatwierdzony do realizacji przez Kurię Metropolitarną w Przemyślu w czerwcu 2007 roku. W dniu 20 czerwca 2007 r. Starosta Jarosławski wydał pozwolenie na budowę kościoła na osiedlu.
W sobotę, 14 lipca 2007 r. podczas Mszy św. o godz.11.00, którą odprawił w asyście Kapłanów z dekanatu oraz gości, Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik poświęcił plac pod budowę kościoła na osiedlu Jagiełły.
28 lipca 2007 r. rozpoczęto kopanie fundamentów. W kolejnych dniach wylano fundamenty. Miesiąc później gotowe już były stopy fundamentowe, zbrojenia słupów i ław, wylane słupy. Podjęto prace przy szalunkach ław fundamentowych i kaplicy przedpogrzebowej. W październiku skończone zostały fundamenty, a na początku listopada został wylany strop nad kaplicą przedpogrzebową. Na tym zostały zakończone prace zaplanowane na 2007 rok.
Przez cały czas na konto parafii wpływają ofiary na budowę kościoła. Wielu parafian pracuje przy budowie, podejmując się prac stosownie do swoich możliwości. W dzieło budowy świątyni jest też zaangażowanych duchowo wielu parafian ofiarujących swoje modlitwy w tej intencji.
W niedzielę, 25 maja 2008 roku, podczas Mszy świętej o godz. 11.00 odprawionej na placu budowy nowego kościoła Ks. Arcybiskup Józef Michalik poświęcił i wmurował kamień węgielny. W Kronice Budowy Kościoła znajduje się zapis:
Z uznaniem wobec dokonań i z nadzieją na dalszą pomyślność w pracach budowlanych
i duszpasterskich nowego Kościoła w Radymnie
25.05 2008 r. błogosławi ks. Józef Michalik abp przemyski
W uroczystości tej wzięło udział wielu parafian i zaproszonych gości. W ścianę nowego kościoła, u podstawy krzyża przy pomniku Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz w fundamentach wylanych pod budynek Rejonowego Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom wmurowane zostały akty erekcyjne.
Równolegle z budową kościoła prowadzone są roboty związane z budową Rejonowego Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
W kolejnych miesiącach są kontynuowane prace przy budowie kościoła i centrum. Należy podkreślić bardzo duże zaangażowanie i ofiarność parafian. Wymurowano ściany kościoła, wylano stropy. W centrum formacji wzniesiono mury zewnętrzne i wewnętrzne, nad całością wylano strop. W kaplicy wykonano posadzkę, ustawiono ławki, ołtarz, ambonę, zamontowano ogrzewanie, instalację elektryczną i nagłośnienie.
„Żywy Bóg Zbawiciel zamieszkał tu na tej ziemi, by nam błogosławić”. Tymi słowami ksiądz proboszcz wyraził swoją radość i wdzięczność za dzieła, jakie powstają przy naszym współudziale.
25 grudnia 2008 roku Metropolita Przemyski Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik poświęcił kaplicę w Rejonowym Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Umieścił w tabernakulum Najświętszy Sakrament i odprawił pierwszą Mszę św. Kaplica służyć będzie mieszkańcom osiedla do czasu ukończenia nowej świątyni.
Przy tej okazji ksiądz proboszcz zainicjował codzienne odmawianie różańca przed Mszą św. Inicjatywa ta została przyjęta z radością przez parafian.
Mimo zimowej pory trwają prace związane z gromadzeniem materiałów, na konto budowy wpływają ofiary, a przedstawiciele Komitetu Budowy niejednokrotnie spotykają się z życzliwością tych, do których zwracają się z prośbą o pomoc. W Środę Popielcową, 25 lutego 2009 roku Ks. Bp Adam Szal poświęcił drogę krzyżową w kaplicy.
Wydarzenie to upamiętnia zapis w Kronice Budowy:
Bardzo dziękuję za zaproszenie do wspólnego przeżywania Środy Popielcowej. Wszystkim Duszpasterzom i Wiernym parafii Radymno życzę obfitego Bożego błogosławieństwa na czas Wielkiego Postu i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
25.02.2009 r. Ks. Bp Adam Szal
W maju 2010 roku zostały zakończone prace stanowiące wkład własny parafii przy budowie Rejonowego Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom.
W listopadzie 2010 roku zostały zakończone prace przy budynkach parafialnych, a 25 grudnia w kościele św. Wawrzyńca została odprawiona Msza święta wieńcząca blisko 3 letni trud wznoszenia Rejonowego Centrum Formacji i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Po tej uroczystości Ks. Abp Józef Michalik poświęcił budynek.
W marcu 2009 roku wydano pamiątkowe podziękowania darczyńcom i osobom zaangażowanym w dzieło budowy kościoła.
W piątek, 3 kwietnia 2009 roku, setki parafian przeszło ulicami Radymna rozważając Drogę Krzyżową. Rozpoczęła się w kościele, a zakończyła na placu budowy nowej świątyni.
W Wielką Sobotę, 11 kwietnia 2009 roku, pierwszy raz poświęcono pokarmy w kaplicy na osiedlu.
Po Świętach Wielkanocnych rozpoczęto prace na budowie. Wykonano sklepienia naw bocznych kościoła oraz równolegle pracowano przy wznoszeniu budynku centrum formacji.
W 2011 roku trwają prace przy budowie kościoła. Po wykonaniu ścian i stropów naw bocznych rozpoczęto murowanie ścian i stropów nawy głównej oraz stropów prezbiterium.
Dnia 2 września 2011 roku Ks. Franciszek Rząsa rozpoczął dziewięciomiesięczną nowennę przed poświęceniem nowego kościoła. Odtąd co miesiąc w kaplicy gromadziły się dziesiątki osób, by ofiarować swe modlitwy w intencji dzieła budowy kościoła.
W styczniu 2012 roku parafia radymniańska przeżywała rekolekcje Papieskie przygotowujące wiernych do nawiedzenia wielkopiątkowego krzyża i relikwii bł. Jana Pawła II. Uroczystość nawiedzenia miała miejsce w dniach 14-15 stycznia. Drugi dzień nawiedzenia rozpoczęła Droga Krzyżowa z kościoła do wznoszonej na osiedlu świątyni. Po Mszy św. odprawionej w nowym kościele ks. proboszcz dotknął krzyżem papieskim nowego, wyrzeźbionego w drewnie, krzyża stojącego w budowanym kościele. To pierwszy ze skarbów, który na zawsze pozostanie w naszej nowej świątyni.
Wiosną rozpoczęto prace przy wykonaniu dachu oraz instalacji w kościele. Dzięki niesamowitej mobilizacji parafian już w kwietniu zakupiono blachę na dach, drzwi i okna, wykonano tynki wewnętrzne i rozpoczęto prace wewnątrz kościoła.
W święto Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, na Jasnej Górze miała miejsce uroczystość poświęcenia przez o. Izydora Matuszewskiego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do nowego kościoła. Podczas Apelu Jasnogórskiego Obraz został przekazany naszej parafii.
W dniach 9 – 12 czerwca odbyły się rekolekcje przygotowujące do poświęcenia kościoła. Prowadził je ks. Prałat Michał Józefczyk. W pierwszym dniu rekolekcji w uroczystej procesji do nowego kościoła został przeniesiony Najświętszy Sakrament i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Tam też została odprawiona Msza św.
W piątek, 15 czerwca, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Ks. Arcybiskup Józef Michalik dokonał poświęcenia nowego kościoła oraz nadał mu przywilej odpustu. W nowej świątyni została odprawiona pierwsza suma odpustowa.
„Tak, jak kiedyś nasi ojcowie zbudowali kościół, z którego obecnie korzystamy, tak też i my, dla czci i chwały Bożej, ku pożytkowi naszemu i przyszłych pokoleń wznieśliśmy tę budowlę, wierząc, że ożyje ona duchem wiary, miłości, odwagi i patriotyzmu, duchem życia wolnego od jakiegokolwiek zniewolenia, a korzystanie z niej, za pośrednictwem Matki Najświętszej, poprowadzi wiele pokoleń do Chrystusa, naszego Pana”. – tymi słowami w imieniu Parafii przedstawiciele Komitetu Budowy Kościoła witali zaproszonych na uroczystość Gości.
„Niechaj Pan Bóg będzie uwielbiony za Twoją, drogi nasz Arcypasterzu, historyczną decyzję o budowie naszego kościoła w Radymnie, bo w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie wymagało to odwagi. Niedawno przeżywaliśmy pod Twoim przewodnictwem uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego – dzisiaj stoi świątynia” – wyznał wzruszony ksiądz proboszcz Czesław Jaworski. Wspomniał o życzliwości wielu ludzi i licznych ofiarodawcach, którzy wspierali dzieło budowy zarówno materialnie, jak i modlitewnie – w obecności Księdza Arcybiskupa zapewnił o modlitwie w ich intencji. „Głęboko wierzę, że od dzisiaj, aż do końca dziejów, Parafia Radymniańska będzie zanosić do Pana Boga modlitewne dziękczynienie za Waszą dobroć”.
DOKUMENT BŁOGOSŁAWIEŃSTWA NOWEGO KOŚCIOŁA W RADYMNIE
W okresie wakacyjnym trwały prace związane z wykończeniem i urządzeniem kaplicy przedpogrzebowej.
We wrześniu nowa świątynia została pomalowana. Również od września 2012 roku w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa ustalono godziny odprawiania Mszy św. – w dni powszednie o godz. 6.30 i 18.00, w niedziele – 8.00, 10.00 i 11.30.
W 2012 roku dzięki ofiarności Parafian i osób spoza parafii udało się wykończyć i wyposażyć kościół oraz jego zaplecze. Zostały wykonane instalacje: elektryczna, nagłaśniająca i centralnego ogrzewania.
W kaplicy przedpogrzebowej i pomieszczeniach zaplecza ułożono granitową posadzkę.
Kolejny rok 2013 to dalsze inwestycje w kościele i jego otoczeniu – wokół kościoła ułożono kostkę brukową, a sam budynek stopniowo ocieplano. Równocześnie gromadzono fundusze na wykonanie posadzki.
Równolegle do prowadzonych prac trwało przygotowanie duchowe do zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wraz z nadejściem Adwentu, 30 listopada 2013 r., w naszej parafii rozpoczęły się Misje św. Prowadzili je Ks. Prał. Dr Tadeusz Kocór i Ks. Prał. Dr Marian Balicki. Pierwszy raz spotkania misyjne odbywały się w obu kościołach. W ostatnim dniu Misji św. na placu przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa został ustawiony Krzyż Misyjny.
Jesienią 2014 roku został opracowany i zatwierdzony przez Kurię Biskupią w Przemyślu projekt posadzki prezbiterium. Niedługo potem rozpoczęto pierwsze prace.
Dzięki zaangażowaniu wielu Parafian świąteczny nastrój Bożego Narodzenia został dodatkowo podkreślony pięknym wystrojem prezbiterium.
Nadeszła kolej na ułożenie posadzki w nawie głównej kościoła. Z tygodnia na tydzień świątynia piękniała.
Dzięki pracy Parafian stopniowo porządkowano otoczenie kościoła. Należy wyrazić uznanie tym wszystkim wiernym, którzy nie szczędząc sił i czasu podejmowali się szeregu prac porządkowych.
22 sierpnia 2015 r.
ustanowienie PARAFII RZYMSKOKATOLICKIEJ
pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie
Dekretem Metropolity Przemyskiego Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika, z dnia 20 czerwca 2015 r., przy nowym kościele w Radymnie, została ustanowiona nowa Parafia, której nadano wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Terytorium nowej Parafii zostało wydzielone z Parafii pw. św. Wawrzyńca w Radymnie. Dekret wszedł w życie dnia 22 sierpnia 2015 r. Tym samym jest to data rozpoczęcia funkcjonowania NOWEJ PARAFII w Archidiecezji Przemyskiej, w Dekanacie Radymno I, której pierwszym Proboszczem został mianowany Ks. Prałat Czesław Jaworski.
Jeżeli Pan domu nie zbuduje, próżno się trudzą ci, którzy go budują … (Ps. 127,1)
W nowej parafii przystąpiono do rozbudowy żywego kościoła: Akcji Katolickiej, Ruchu Światło Życie – Oazy Młodzieżowej i Domowego Kościoła, Róż Żywego Różańca, Honorowej Straży Najświętszego Serca Pana Jezusa, Liturgicznej Służby Ołtarza, Dzieci Maryi, Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców, Szkolnego Koła Caritas, Środowiskowego Domu Samopomocy, Świetlicy Parafialnej i Zespołu Wokalno-Instrumentalnego.
W odpowiedzi na papieską zachętę w Roku Miłosierdzia, uwzględniając 1050 rocznicę chrztu Polski i wezwanie do gorliwości wyrażanej w czynach rodzących się z wiary, w tej najmłodszej diecezjalnej wspólnocie zostały powołane do życia cztery diakonie o charakterze służebnym. Są to diakonie: ewangelizacyjna, charytatywna, liturgiczno-modlitewna, gospodarczo-ekonomiczna. Każda z nich jest reprezentowana przez jednego z duszpasterzy oraz delegatów z poszczególnych rejonów parafii. Dzięki tej współpracy kapłani słuchają sugestii, poznają problemy i czerpią inspirację do dalszej pracy.
PRZYGOTOWANIA DO KONSEKRACJI KOŚCIOŁA
W Środę Popielcową, 10 lutego 2016 r. w naszej Parafii rozpoczęły się renowacje Misji świętych, które prowadził Ks. Prałat Tadeusz Kocór. Renowacje stały się duchowym przygotowaniem do konsekracji nowej świątyni, zaplanowanej na Niedzielę Miłosierdzia, 3 kwietnia 2016 roku. Była to dobra okazja do głębokich przemyśleń i spotkań z Panem Bogiem, tym bardziej, że w tych rekolekcyjnych spotkaniach uczestniczyło wielu parafian.
W czwartek, 18 lutego 2016 r., w Parafii zostało zainicjowane nabożeństwo szczególnej modlitwy przed uroczystością konsekracji świątyni, kontynuowane w każdy czwartek i prowadzone przez Ks. Prałata Franciszka Rząsę.
W przygotowaniach do konsekracji, czyli uroczystego poświęcenia kościoła i ołtarza, podjętych zostało szereg prac. Dzięki ofiarodawcom, świątynia została wyposażona w marmurowy ołtarz soborowy z amboną, krzesła do miejsca przewodniczenia w liturgii (sedilia), żyrandole, witraże w prezbiterium, zacheuszki, świeczniki, kropielnice, obraz Jezusa Miłosiernego i figurę św. Jana Pawła II. Ponadto przed kościołem została ułożona kostka brukowa.
W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 27 marca 2016 r., Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski, były sekretarz papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, przekazał na ręce Ks. Proboszcza Czesława Jaworskiego relikwie św. Jana Pawła II. Przekazanie relikwii miało miejsce w rodzinnym domu Ks. Arcybiskupa w Łukawcu.
W dniu 29 marca 2016 r. odbyła się pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. Podczas uroczystej Mszy św. s. Ignacja ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przekazała naszej Parafii relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Są to relikwie I stopnia – ex ossibus (z kości). We Mszy św. uczestniczyła nasza rodaczka s. Lucylla.
W dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2016 r. rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do konsekracji kościoła, prowadzone przez Ks. Jana Szeląga, Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Przemyślu.
3 kwietnia 2016 roku – Niedziela Miłosierdzia Bożego
UROCZYSTOŚĆ POŚWIĘCENIA KOŚCIOŁA
pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie
„Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Miejsce bowiem, gdzie gromadzi się wspólnota chrześcijańska, aby słuchać Słowa Bożego, zanosić modlitwy błagalne, wielbić Boga, a przede wszystkim sprawować sakramenty i gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament Eucharystii, jest szczególnym obrazem Kościoła, Świątyni Boga, zbudowanej z żywych kamieni” (Rytuał).
Takie niepowtarzalne wydarzenie, w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie, miało miejsce dnia 3 kwietnia 2016 r. Uroczystego poświęcenia kościoła dokonał Ks. Abp Józef Michalik. W wygłoszonej homilii, Ks. Arcybiskup podkreślił, że wybudowany w Radymnie kościół jest piękny. – Wyrósł z wiary, najpierw księdza proboszcza, który wybudował już kolejny kościół, po Iskrzyni i Tuczempach. Kiedy była potrzeba, nie wymawiał się. Nie wszyscy może wierzyli w potrzebę i możliwość wybudowania tak pięknego kościoła. Ks. prałat Czesław uwierzył ludziom i że łaska Boża będzie mu pomagać. Stworzył nowy ośrodek duszpasterski, co nie było łatwe. Pomagało mu wielu ludzi. Przede wszystkim parafianie. Wy dodawaliście mu odwagi i siły.